|
|
Välkommen till vår shop!
Här köper du schacklitteratur till mycket bra pris genom vårt samarbete med
Schackbutiken.
Samtliga priser inkluderar moms.
|
BOKSHOP
i samarbete med Schackbutiken
 |
|
Die Tarrasch-Verteidigung
FM Keilhack
år 2003
tyska
pris: 180 :- [ köp ]
2003 (1993) 303 s
Denna bok, som kom i sin första upplaga 1993, är den allmänt erkända bibeln för Tarrasch-försvaret i Damgambit. Den har rentav kallats en av de bästa öppningsböcker som skrivits. Keilhack går med en enorm grundlighet och kännedom igenom olika varianter och redogör även rikligt med ord för olika idéer och överväganden. Han diskuterar även dragföljdsfrågor och besläktade system, såsom den Grünfeld-variant som i praktiken blir Rubinstein-systemet i förhand.
Denna andra upplaga är inte fullständigt reviderad, utan innehåller ett femsidigt supplement med nyheter. I övrigt är texten densamma förutom några småkorrigeringar.
"I was completely taken aback by the depth and insightfulness of Keilhack's coverage. This is a great book!" IM John Watson, The Week in Chess
303 sidor
Medlemspris 153:-
Läst boken? Skriv en recension och dela med dig av dina åsikter!
|
|
|
|
|